Digitrax DN167N18 Series 7 DCC Decoder - NEM662 Next18 Integral Connector
(No reviews yet) Write a Review
UPC:
MPN:
DN-DN167N18
Condition:
New
Save More With Volume Discounts…
Description
Series 7 Decoder Features
  • Series 7 Enhanced Decoder Features.
  • Configurable FX3 Pulse Function available on all function outputs
  • Digitrax LocoMotion® System Lets your trains run like the real thing!
  • 2 Digit and 4 Digit Addressing
  • Basic, Advanced & UniVersal Consisting
  • SuperSonic motor drive for silent operation
  • Direct and Operations Mode programming
  • Decoder Reset by CV8, with or without speed table reset
  • Transponder Equipped ready for transponding ID on your layout
  • Power-on Motor Isolation Protection, helps prevent damage to your decoder
  • Operates on DCC track voltage 9V minimum to 18V maximum
FX3 Function outputs for prototypical lighting effects and on/off control:
  • Constant Brightness Lighting with directional or independent control.
  • Realistic Effects like Ditch lights, Mars lights, strobes, and many more
  • FX3 & Standard Function Qualifiers operate functions based on direction,
  • F0 on or off, direction and F0, and whether loco is moving.
  • FX3 effects optimized for selectable LED or lamp operation
  • Function Remapping for custom function setup.
  • Master Light Switch turns off all lights & functions with one keystroke.
  • Advanced Consist Function Controls
Digitrax LocoMotion® System-Your locomotives look like the real thing.
  • The Digitrax LocoMotion System makes them run like the real thing, too!
  • Torque Compensation for smooth as silk silent operation.
  • 128 Speed Step operation (14 or 28 steps can also be used).
  • Momentum with acceleration and deceleration.
  • Normal Direction of Travel is user selectable.
  • Switching Speed feature for easier and faster access to yard speeds.
  • 3 Step Speed Tables set start, mid and max voltage for custom control.
  • 28 Step Speed Tables with 256 level resolution for precise control.
Program CVs using any Digitrax Compatible Control system without having to buy any extra equipment.
Digitrax Real FX3
  • Turn functions on and off.
  • Head lights and tail lights are automatically reversing unless you make them independent.
  • All Digitrax Series 3 decoders have FX3type functions.
  • FX3 decoders offer master light switch capability.
CV 49-52, CV113-116, CV62 & 63: Digitrax Real FX3 Special Light Effects
Decoders with FX3 features have 8 user configurable, independent special effects generators.  These are set up by programming CV values as described below.  If your decoder is not a “series 3” decoder, please check the spec sheet to determine which type of functions it supports.
Decoder Specifications
  • Size: 0.87 x 0.4 x 0.2 (22.2mm x 10.3mm x 5.1mm)
  • Connection: NEM662 Next18 Integral Connector
  • Motor Rating: 1.00 Amp Continuous
  • Functions: (6) 150mA outputs (500mA Total)
  • BEMF: Yes
  • Protocol: NMRA DCC Compliant
  • Transponding: Digitrax
  • Additional Features: Fwd and Rev Trim Adjustment
PRODUCT CLASS :
Micro (N-HO-S*)
DECODER TYPE:
Motor + Function
DECODER INTERFACE (PRIMARY):
NEM662 - Next18
DECODER INTERFACE (SECONDARY):
NA
SIZE-INCH (L x W x H):
0.87 x 0.41 x 0.2 in
SIZE-METRIC (L x W x H):
22.2 x 10.3 x 5.1 mm
MOTOR CURRENT (CONTINUOUS):
1A
MOTOR CURRENT (PEAK):
1.5A
FUNCTION CURRENT (MAX):
200mA each