TCS 1373 EUN651P-18 DCC Decoder - NEM651 6-pin Wired Plug
(No reviews yet) Write a Review
UPC:
MPN:
1373
Condition:
New
Save More With Volume Discounts…
Description
This decoder is compatible with the NEM651 standard interface found in some N-scale Bachmann and Fox Valley Models locomotives. The EUN651P-18 is wired to a 18mm harness terminated in a 6-pin NEM plug.
  • Quiet Drive: Super-quiet motor control for "buzz" free motor performance.
  • Variable Momentum: Allows you to make custom acceleration and deceleration curves.
  • Incandescent Bulb Support: This decoder can be used with 12 Volt bulbs.
  • Programmable Lighting Effects: Choose from 20 separate user-programmable lighting effects!
  • Decoder Lock: Feature which prevents accidental/unwanted programming while activated.
  • Airwire™ Compatible: Fully compatible with Airwire™ operation.
  • User-Loadable Speed Tables: Configure custom speed curves and set speed limits.
Specs
  • Interface Type: Direct-Plug (NEM651)
  • Dimensions (L x W x H): 0.544" x 0.345" x 0.112" or 13.82mm x 8.76mm x 2.84mm
  • Scale: N Scale
  • Continuous/Peak: 1.0/2.0 Amp
  • Total Functions: 2
  • Function Rating: 80 mA
  • 12V Outputs: 2
Decoder Specifications:
  • Size: 0.55 x 0.35 x 0.11 Inch (13.8 x 8.8 x 2.8 mm)
  • Connection: Extended 6 Pin Plug (NEM 651) - 18mm
  • Motor Rating: 1.0 Amp Continuous, 2.0 Amp Peak
  • Functions: (2) 80mA outputs (160mA Total)
  • BEMF: Yes
  • Protocol: NMRA DCC Compliant
  • Additional Features:
PRODUCT CLASS :
Micro (N-HO-S*)
DECODER TYPE:
Motor + Function
DECODER INTERFACE (PRIMARY):
NEM651 - NMRA 6-pin
DECODER INTERFACE (SECONDARY):
NA
SIZE-INCH (L x W x H):
0.55 x 0.35 x 0.11 in
SIZE-METRIC (L x W x H):
13.9 x 8.8 x 2.9 mm
MOTOR CURRENT (CONTINUOUS):
1A
MOTOR CURRENT (PEAK):
2A
FUNCTION CURRENT (MAX):
80mA each