(No reviews yet) Write a Review
UPC:
MPN:
1517
Condition:
New
Save More With Volume Discounts…
Description
TCS WOWSound DCC Sound Decoder - WOW101-KA-Steam
For a complete list of available sounds, check out the "Sounds List" under the "Documents" tab.
  • CD-Quality Sound: TCS' world-renowned CD-quality sound. 16 Bits of resolution at 44.1kHz sample rate.
  • Keep-Alive®: Included on-board for smooth, stutter-free operation.
  • Quiet Drive: Super-quiet motor control for "buzz" free motor performance.
  • Variable Momentum: Allows you to make custom acceleration and deceleration curves.
  • Incandescent Bulb Support: This decoder can be used with 12 Volt bulbs.
  • Programmable Lighting Effects: Choose from 20 separate user-programmable lighting effects!
  • Decoder Lock: Feature which prevents accidental/unwanted programming while activated.
  • Airwire™ Compatible: Fully compatible with Airwire™ operation.
  • CAM: Use a positive voltage trigger to synchronize your chuff rate to your drivers' rotation.
  • User-Loadable Speed Tables: Configure custom speed curves and set speed limits.
  • Throttle Modes: Choose from multiple throttle modes to meet your operating needs.
Specs
  • Interface Type:Hard-Wire Direct-Plug (9-Pin JST)
  • Dimensions (L x W x H): 1.35” x .66” x 0.22” or 34.29mm x 16.72mm x 5.59mm
  • Scale: HO Scale
  • Continuous/Peak: 1.3/2.0 Amp
  • Total Functions: 6
  • Function Rating: 100 mA
  • 12V Outputs 6
Speaker Selection
  • This decoder is optimized for 8 Ω speakers (not included).
  • This decoder uses and audio amplifier capable of supplying up to 2 Watts of power to an 8 Ohm load at maximum volume. An 8 Ohm speaker with a 1 Watt minimum power rating is recommended for use with this decoder as it comes out of the packageIf you are using an 8 Ohm speaker with a power rating of 2 Watts or less, you must reduce your master volume to prevent speaker failure or amplifier stress.
  • The amplifier(s) on a WOWSound product can support speakers with impedance ratings as low as 4 Ohms. A reduction in impedance will require a higher power dissipation rating (more Watts) on said speaker. The minimum power requirement for a 4 Ohm speaker is 4 WattsIf you are using a 4 Ohm speaker with a power rating of 4 Watts or less, you must reduce your master volume to prevent speaker failure or amplifier stress.
Decoder Specifications:
  • Size: 1.35 x .66 x 0.22 In (34.3 x 16.7 x 5.6 mm)
  • Connection: 9-Pin JST to Hardwire
  • Motor Rating: 1.0 Amp Continuous, 2.0 Amp Peak
  • Functions: (6) 100mA outputs (400mA Total)
  • BEMF: Yes
  • Protocol: NMRA DCC Compliant
  • Additional Features:  KA-3 Keep-Alive Installed
PRODUCT CLASS :
Standard (HO-S-O*)
DECODER TYPE:
Motor + Sound + Function + Keep Alive Device
DECODER INTERFACE (PRIMARY):
Hardwire - Single Wires
DECODER INTERFACE (SECONDARY):
NMRA JST-Type
SIZE-INCH (L x W x H):
1.35 x 0.66 x 0.22 in
SIZE-METRIC (L x W x H):
34.3 x 16.7 x 5.6 mm
MOTOR CURRENT (CONTINUOUS):
1.3A
MOTOR CURRENT (PEAK):
2A
FUNCTION CURRENT (MAX):
100mA each
NORMAL OUTPUT FUNCTIONS:
6
LOGIC-LEVEL FUNCTIONS:
0
SERVO OUTPUT FUNCTIONS:
FUNCTION INPUTS:
1
KEEP-ALIVE INTERFACE:
Included - prewired*
KA INPUT VOLTAGE (MAX):
16V
KA TOTAL CAPACITANCE:
1.28F
SPEAKER INTERFACE:
Hardwire - 2 Single Wires w/ Free Ends
SOUND CHANNELS:
7
SOUND PROCESSOR:
16-bit
SAMPLE RATE:
44.1 kHz
SOUND MEMORY:
Preloaded
AMP POWER (MAX):
2W
AMP IMPEDANCE:
8 Ohms