ZIMO ADAMTC15 1.5V Function Output NEM660 21MTC Adapter Board - Hardwire
(No reviews yet) Write a Review
MPN:
ADAMTC15
Condition:
New
Description
Specifications:
  • 44x26.5x6mm
  • NEM660 Compliant
  • 1.8A Amplified Motor Output
  • FA3/FA4 Amplified Function Output
  • Large Solder Pad Interface Connection
  • 1.5V Regulated Function Common Voltage
Interface options include:
  • AMAMTC - Large Solder Pad With Through Hole
  • ADAMKL - Screw Terminals
The ADAMxx-series adapter board increases the rated motor output of the MX644C to 1.8A continuous load, 3A peak load.
The ADAMxx-series adapter board comes in three versions of function common output voltage
  • Standard - Features unregulated function common (BLUE) output voltage which is basically rectified track voltage minus voltage drop (typically about 12.5V on 14V systems).
  • 1.5V - Features 1.5V regulated function common (BLUE) output voltage for use with low voltage indescant bulbs.
  • 5.0V - Features 5.0V regulated function common (BLUE) output voltage for use with servos.
The maximum amount of energy storage that can be connected directly to the ADAMTC/KL is 16V/6800uF.  GOLDCAPS may be connected directly to the decoder or ADAMTC/KL with the addition of a resistor-diode pair to limit in-rush current.
*** Adapter Board Only.  Decoder Sold Seperately
PRODUCT CLASS :
Standard (HO-S-O*)
DECODER TYPE:
Adapter Board
DECODER INTERFACE (PRIMARY):
Hardwire - Solder Pads
DECODER INTERFACE (SECONDARY):
NEM660 - 21MTC
SIZE-INCH (L x W x H):
1.73 x 1.04 x 0.24 in
SIZE-METRIC (L x W x H):
44 x 26.5 x 6 mm
MOTOR CURRENT (CONTINUOUS):
1.8A*
FUNCTION CURRENT (MAX):
NA
NORMAL OUTPUT FUNCTIONS:
8**
KEEP-ALIVE INTERFACE:
Hardwire - Solder Pad
KA INPUT VOLTAGE (MAX):
KA TOTAL CAPACITANCE:
SPEAKER INTERFACE:
Hardwire - Solder Pad
ADDITIONAL FEATURES:
Optional 1.5V function output via integrated voltage regultor